File photo

80 Hours calendar (09/21/17)

Facebooktwittergoogle_plusredditmail

THURSDAY 09.21

THEATER

• *Bakersfield Mist*, 7:30 p.m., Riverside Theater, 213 N. Gilbert

MUSIC

• Scott Holden Piano Masterclass, 1:30 p.m., Voxman Recital Hall

• *Comedy Tonight!*, 7:30 p.m., Voxman Recital Hall

• Crywolf, 8 p.m., Blue Moose, 211 Iowa

• Davina and The Vagabonds, 8 p.m., Mill, 120 E. Burlington

• Katy Guillen & the Girls, Ginstrings, 8 p.m., Yacht Club, 13 S. Linn

FILM

• *Lost in Paris*, 4 & 8:30 p.m., FilmScene, 118 E. College

*A Ghost Story*, 5:30 & 8 p.m., FilmScene

• *Endless Poetry*, 6 p.m., FilmScene

• *What Are You … Deaf?*, 7 p.m., Van Allen Lecture Room 2

• *Baby Driver*, 8 & 11 p.m., IMU Big Ten Theater

• *Cars 3 Driven to Win*, 8 & 11 p.m., IMU Iowa Theater

WORDS

• “Live from Prairie Lights,” Jenny Zhang, 7 p.m., Prairie Lights, 15 S. Dubuque

• Jeanne and Richard Levitt Lectureship: “American Crafts in Context,”

Eric Adjetey Anang, 7:30 p.m., 240 Art West

• Poetry Slam Competition, 10 p.m., IMU Hawkeye Room

FRIDAY 09.22

MUSIC

• The Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis, 7:30 p.m., Hancher

• Pokey LeFarge, 8 p.m., Englert, 221 E Washington

• Patrick Sweany, Highland Falls, Boat Motor, 8 p.m., Yacht Club

THEATER

• *Bakersfield Mist*, 7:30 p.m., Riverside Theater; Obermann Talkback

to *Bakersfield Mist*, with Tonya Kehoe and Joyce Tsai, after the

performance,

• *Mooring*, Workshop Series, 8 p.m., Theater Building Theater B

WORDS

• IWP Panel Series: Utopia and the Future, noon, Iowa City Public

Library, Meetung Room A, 123 S. Linn

• Shambaugh House Reading Series, 5 p.m., Shambaugh House

• “Live from Prairie Lights,” Craig Johnson, 7 p.m., Prairie Lights

• Leonard and Donna’s Ol’ Timey Vaudelville Variety Show, 9 p.m., Mill

FILM

• *Menashe*, 1, 5:30,& 8 p.m., FilmScene

• *Whose Streets?*, 3, 9:15 p.m., FilmScene

• *A Ghost Story*, 6 p.m., FilmScene

• *Baby Driver*, 8 & 11 p.m., IMU Big Ten Theater

• *Cars 3 Driven to Win*, 8 & 11 p.m., IMU Iowa Theater

Saturday 09.23

MUSIC

• Insane Clown Posse, “The Great Milenko” 20 Year Tour, 5 p.m., Blue Moose

• Studio 13’s Sweet 16 Two-Level Dance Party, 7 p.m., Yacht Club

• Mandolin Orange, 8 p.m., Englert

THEATER

• *Bakersfield Mist*, 7:30 p.m., Riverside Theater

• *Mooring*, 8 p.m., Theater B

FILM

• *Menashe*, 1, 4, 6, & 8 p.m., FilmScene

• *Whose Streets?*, 1:30, 6:15, & 8:30 p.m., FilmScene

• *A Ghost Story*, 3:30 & 10 p.m., FilmScene

• *Baby Driver*, 5, 8, & 11 p.m., IMU Big Ten Theater

• *Cars 3*, 5, 8, & 11 p.m., IMU Iowa Theater

• Bijou After Hours, *Alien*, 11 p.m., FilmScene

OTHER

• 12th-Annual Zombie March, 5:30 p.m., Mill

Sunday 09.24

THEATER

• *Bakersfield Mist*, 2 p.m., Riverside Theater

MUSIC

• The Cimas: A Virtuoso Family in Early 17th-Century Milan, 3 p.m.,

Voxman Organ Hall

• CNM Ensemblem, featuring guest composer and UI alumna Amy Dunker

7:30 p.m., Voxman Concert Hall

WORDS

• “Live from Prairie Lights,” IWP, 4 p.m., Prairie Lights

FILM

• *Revolting Rhymes*, 10 a.m., FilmScene

• *Titicut Follies*, noon, FilmScene

• *Whose Streets?*, 1 & 5 p.m., FilmScene

• *Menashe*, 2:30 & 6 p.m., FilmScene

• *A Ghost Story*, 3:30 & 8 p.m., FilmScene

• IWP Cinémathèque, Short Films, 7 p.m., E105 Adler

• *Lucky*, 7:30 p.m., FilmScene

OTHER

• Board Games and Brews, 2 p.m., Mill

• Lotería Night, Presented by LULAC, 6 p.m., Mill

• Pub Quiz, 9 p.m., Mill

Special Sections

Print Edition

Front Page PDF

Text Links